Máme ochablé nejen břišní svaly, ale hlavně tzv. hluboký stabilizační systém páteře – to jsou ty svaly, které nejsou vidět a které drží celé naše tělo ve vzpřímené poloze.

Ochablé jsou proto, že je nepoužíváme – při sezení, jízdě v autě, ležení na gauči.

Zádové svaly tak nejsou podporovány ostatními svaly a tím se přetěžují. Následně ztuhnou a začnou bolet.

Na rychlé posílení svalů hlubokého stabilizačního systému existují speciální cviky, které zkušení fitness trenéři zajisté ovládají a rádi ukážou.

Nestačí totiž jen začít se „sedy-lehy“ a „sklapovačkami“ – tímto se posilují jen povrchové břišní svaly a potom vzniká nerovnováha (dysbalance) mezi hlubokými a povrchovými svaly. Tzn., že do aktivity dostáváme pouze povrchové břišní svaly a ty hluboké jsou v útlumu – což opět nepomáhá ke správné podpoře zádových svalů. Je tedy třeba zapojit hlavně ty hluboké svaly břišní (hluboký stabilizační systém páteře).

Pro domácí cvičení je vhodné použít velký gymnastický míč. Spousta cviků se dá najít na YouTube. A hlavně nezapomínat na pravidelnou chůzi. Pro regeneraci je dobré zapojit také saunu a masáže. Tradiční thajská masáž účinně uvolňuje ztuhlost ve svalech, pomáhá vyrovnávat nerovnováhu ve svalech (tím, že se dostane až na hluboké svalstvo) a skvěle protahuje zkrácené šlachy.

 

gymnasticky mic