Lymfatický systém slouží jako obranný (čistící) mechanismus před infekcemi a nečistotami v těle (bakterie jsou zachycovány v lymfatických uzlinách), převádí tuk z těla do krve, odvádí z těla škodlivé a nepotřebné látky.

Nejčastějšími důsledky špatné funkce lymfatického systému jsou otoky, pocit únavy, různé poruchy funkce imunitního systému a další.

Jak podpořit lymfatický systém ke správné funkci?

Důležitý je pravidelný pohyb a správný jídelníček. Vyhýbat se „pseudopotravinám“ a vsadit spíše na potraviny, které nikdo chemicky nevylepšoval – tudíž neposílat zbytečně moc nečistot do svého lymfatického systému a ten potom nebude tak přetížený.

Dále si musíme uvědomit, že veškerý tuk z potravy (na rozdíl od cukrů, sacharidů, bílkovin) musí nejprve projít lymfatickým systémem, z kterého je vstřebáván dále do krve a tudíž na to mysleme již při jídle.

Při celodenní práci za stolem je třeba si udělat alespoň každou hodinu krátkou přestávku, během které se projdeme nebo si procvičíme nohy – to abychom znovu rozproudili oběh krve a lymfy v dolních končetinách.

Lymfatický systém je podpořen také při masáži, také u thajských masáží, díky kterým se podpoří správný oběh lymfy v těle.

Pokud máte např. nateklé nohy, tak se na to masérka po domluvě ještě speciálně zaměří a nohy krásně odtečou. Dá se to udělat při celkové masáži, ideální a nejlepší je Thajská olejová masáž, dále může být Tradiční thajská a Bylinková masáž.

 

nohy