Meziobratlové ploténky jsou uzpůsobeny na funkci při permanentní zátěži o různé intenzitě. Ležící člověk tlačí na ploténku tlakem přibližně okolo 25 kg, stojící člověk zvyšuje zátěž až na 100 kg, sedící na 140 kg a během předklánění může zátěž dosáhnout až 250 kg. Pro velikost působícího tlaku je velice významný správný postoj a držení těla při činnostech.

Při dlouhodobém nesprávném držení těla dochází k tomu, že se ploténka nepravidelně na jedné straně deformuje. Měkké rosolovité jádro se posunuje mimo střední část, což má za následek větší namáhání a protahování vláken ve vnějším obalu. Jádro se časem vyklene směrem k míše, čímž nastává tzv. vyklenutí meziobratlové ploténky. Vyklenutí se následně projevuje bolestí v oblasti zad.

Nejčastěji se tak děje mezi 4. a 5. bederním obratlem.

vyklenuti plotenky

pater

 

Základní kroky pro udržení zdravých plotének:

1) ploténky musí být správně vyživovány – toho se dosáhne správným držením těla a pravidelnou chůzí

2) svaly, které drží naše tělo ve vzpřímené poloze a dělají podporu páteři (povrchové a hluboké svaly břišní a zádové) musí mít správnou sílu a pružnost – toho se dosáhne správnými cviky na posílení (u síly) a protažením a masážemi (u pružnosti)

3) páteř je třeba udržovat ve správné pozici – toho se dosáhne správným držením těla, tj. nehrbit se, správně sedět, správně chodit či běhat, správně zvedat těžké předměty, atd. Při práci, která prostě vyžaduje nevhodné držení těla (např. pokladač, práce na zahradě, stěhování, apod.) je nutné mít dostatek přestávek na protažení a více dbát na korekci po práci (protažení, masáže, jóga, atd.). Ideální masáží je Tradiční thajská masáž, která záda uvolní do hloubky a zároveň dobře protáhne celé tělo.