Osteoporóza je řídnutí kostí – úbytek kostní hmoty. Oslabená kost je pak křehčí a snadno se zlomí. Oslabené kosti také nepříjemně bolí.

Osteoporóza nejčastěji vzniká při nedostatku pohybu, ať už ze špatného životního stylu nebo také při úrazech, kdy je určitá část těla dočasně znehybněna. Proto je důležitou prevencí celoživotní pohyb. Pohyb a správná výživa jsou také základem k úspěšnému vyléčení.

Bát se jít na masáž?

Jít na masáž se nemusíte bát, každá masáž se dá přizpůsobit aktuálnímu stavu těla. Výborné jsou masáže s olejem, u nás je to Thajská olejová masáž. Olej totiž podporuje stavbu těla, tzn. i kostí.

olejova masaz

Jaký je ten správný pohyb při osteoporóze?

Žádné prudké pohyby, nárazy, dopady apod. Vhodná je chůze a statické posilování, popř. cvičení s elastickými popruhy. Pokud rádi plavete, tak dynamicky s nasazením – nevhodné je pouhé lehké „splývání a koupání se“.

Jaká je ta správná výživa?

Chce to hlavně vyváženost a pestrost a hlavně selský rozum. Pokud se budete nacpávat něčím, co musel někdo konzervovat, stabilizovat, emulgovat, aromatizovat, či co vypadá přibližně jako potravina, tak to asi nebude to pravé.

dobre jidlo